Na Technische Universitat Munchen w skrócie TUM (zobacz TUTAJ) oprócz schodów i windy jest też zjeżdżalnia… ot tak dla urozmaicenia przemieszczenia się między piętrami. Korzystają z niej i studenci i profesorowie…

I jeszcze “gdzieś na mieście” kitschowata instalacja made by Norman Foster – to ten od m. in. „Korniszona” w Londynie, budynku lotniska w Stansted i wejść do metra w Bilbao (tzw. fosterios).

8 CIEKAWOSTEK Z MONACHIUM

  1. Ogród Angielski (Englischer Garten) ma powierzchnię 4,17 km2 i jest większy niż nowojorski Central Park (3,4km2) i londyński Hyde Park (1,4km2).
  2. Decyzją władz miasta, od 2004 w Monachium nie mogą powstawać budynki wyższe niż 99 metrów, aby nie przyćmiewać architektonicznych zabytków miasta a zwłaszcza kościołów NMP (Frauenkirche) i św. Piotra (Peterskirche).
  3. Oktoberfest z ponad 6 milionami odwiedzających jest największym festynem ludowym na świecie. Ale jeśli nie masz miejsca w namiocie, to nie dostaniesz piwa. Anita Schwarz z Górnej Bawarii jest rekordzistką w noszeniu kufli – potrafi przenieść 19 litrowych kufli na odcinku 40 metrów nie rozlewając przy tym ani kropli…
  4. Koniecznie trzeba zobaczyć światowej sławy Glockenspiel na Marienplatz. Codziennie o 11:00, 12:00 i 17:00 (od października do lutego o 11:00 i 12:00) na centralnym placu miasta można obejrzeć sceny z jego historii. Na dwóch piętrach zegara ratusza uruchamiane są wtedy marionetki kuranta, przedstawiające dwa historyczne wydarzenia z życia Monachium: ślub Wilhelma V. z Renatą von Lothringen w 1568 r. oraz taniec bednarzy z 1517 roku, który wykonano, aby podnieść na duchu mieszkańców w czasie szalejącej wówczas epidemii dżumy.
  5. Przepiękne widoki rozpościerają się z wieży kościoła Peterskirche. Trzeba pokonać 306 schodów, ale ten trud zostanie nam wynagrodzony. Przy dobrej widoczności można dojrzeć gołym okiem nawet szczyty Alp.
  6. Dla fanów futbolu obowiązkowym punktem programu jest pójście na mecz Bayern München w Allianz Arena. UFO – to jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie, będący siedzibą FC Bayern München i TSV 1860. Stadion zbudowano z bardzo cienkich, foliowych poduszek napełnionych suchym powietrzem. Każda z poduszek może zostać oddzielnie podświetlona na biało, czerwono lub niebiesko. Po kolorze podświetlenia można poznać, jaka drużyna gra obecnie mecz na stadionie. Kolor czerwony zarezerwowany jest dla FC Bayern München, niebieski dla TSV 1860 a biały dla gier neutralnych.
  7. W monachijskim parku olimpijskim (Olimpiapark), wybudowanym na letnie igrzyska w 1972 roku –  stoi wysoka na 291 metrów wieża. Na poziomie 190 metrów  jest punkt widokowy a na 182 obracająca się restauracja (pełny obrót zajmuje jej 53 minuty). Na wieży znajduje się także urząd pocztowy. Winda jeździ z szybkością 7 m/s,  a jej dojazd na górę zajmuje zaledwie 30 sekund. Wieża jest dostępna  codziennie od 09:00 do 24:00.
  8. Swoją nazwę Monachium zawdzięcza pobliskiemu klasztorowi mnichów (bei den Moenchen).

IMG_1466

a jeszcze więcej o Monachium można przeczytać TUTAJTUTAJ i TUTAJ.

Ciekawostki z Monachium