Prosto nie będzie, czyli zakręcona Droga Trolli

Troll, to baśniowy stworek ze skandynawskich wierzeń ludowych, trochę przypominający wyglądem człowieka, ale raczej niesympatyczny a bardziej złośliwy, mało inteligentny, stary i brzydki. I oto jego imieniem nazwano spektakularną, pełną zakrętów i serpentyn, drogę krajową nr 63 łączącą Stigrør i Isterdal. Można tam oglądać nie tylko wspaniałe norweskie krajobrazy, ale także sprawdzić, czy w czasie zakrętu zobaczy się przed sobą tylną tablicę rejestracyjną swojego samochodu…

Serpentyna Trollstigen, czyli tzw. Droga Trolli lub w dokładnym norweskim tłumaczeniu Drabina Trolli otoczona jest z trzech stron wysokimi górami: Trolltindane ze szczytami powyżej 1700 m, Bispen – 1450 m, Kongen – 1614 m, Finnan – 1786 m, Sttigbothomet – 1386 m, Storgrovfjellet – 1592 m. W środku tej drogi, między szóstym a siódmym zakrętem, pojawia się duży wodospad, który później przekształca się w rwący, szeroki strumień. Nad wodospadem przerzucony jest kamienny most a przed mostkiem znajduje się mała zatoczka i jeśli jest wolne miejsce można się zatrzymać i mieć zachwyt.

Budowę drogi rozpoczęto w 1928 roku i do prac drogowych używano koni. Była to bardzo trudna praca, ponieważ zwierzęta trzeba było najpierw przyzwyczaić do huku wody a potem do harówki w mało przyjaznych warunkach. Po 8 latach budowy, 31 lipca 1936 roku, tę „zakręconą” drogę uroczyście otworzył król Norwegii Hakon VII. Najwyższy punkt, z widokiem na całą Dolinę Isterdalen, znajduje się na wysokości 852 m npm w Stigrøra, jest tam parking, kawiarnia i sklepy z pamiątkami. Z parkingu można dojść piechotą na taras widokowy, z którego widać panoramę i wodospad. Przy Trollstigen znajduje się jedyny w Norwegii i prawdopodobnie na świecie, znak drogowy “Uwaga Trolle”. Droga Trolli jest bardzo popularną destynacją w tej części Skandynawii i rocznie odwiedza ją ponad 700 000 turystów z całego świata. Na całej trasie obowiązuje zakaz zatrzymywania, oprócz miejsc specjalnie do tego wyznaczonych, a najciekawszym z najciekawszych jest Utstiken z panoramą na dolinę otoczoną szczytami górskimi. Trzeba pamiętać, że w zależności od warunków pogodowych, droga otwarta jest zazwyczaj od połowy maja do października.

Trochę „zakręconych” faktów na temat Trollstigen

  • całkowita długość trasy wynosi 88 km
  • znajduje się tam 11 serpentyn zakręcających pod kątem 180 stopni i dlatego nie mogą się po niej potruszać pojazdy dłuższe niż 12,4 m
  • 2 zakręty o kącie 90 stopni
  • kilkadziesiąt krótkich łuków
  • średnie nachylenie wynosi 9 % a maksymalne 12 %
  • różnica wysokości wynosi 850 m

Informacje praktyczne

  • parkingi są bezpłatne
  • jeśli nie jesteś zmotoryzowany, to w sezonie kursują autobusy miedzy Geiranger a Andalsnen

A po drodze widzisz poukładane w małe piramidki kamyczki, które według legendy są trollami, które nie zdążyły się schować przed promieniami słonecznymi… Podobne piramidki widziałam także w Tybecie m. in. nad jeziorem Yamdrok i w Izraeluw Tel Avivie, ale tam chyba to nie były trolle…

Prosto nie będzie, czyli zakręcona Droga Trolli