Wulkany w Polsce? Oczywiście! Pogórze Kaczawskie na Dolnym Śląsku to Kraina Wygasłych Wulkanów. Ikoną tego terenu jest Ostrzyca (Spitzberg), która wygląda jak… Fujiyama tylko zamiast śniegu mamy tu zbocza porośnięte lasami i rozległe bazaltowe gołoborza. Ostrzyca to nie jest wulkaniczny stożek, bo on w całości zerodował, tylko sam środek wulkanu – tzw. komin wulkaniczny, czop, nek lub twardziel bazaltowy 🙂 Wznosi się 501 m n.p.m. i ze szczytu możemy podziwiać panoramę 360 stopni na Góry i Pogórze Kaczawskie, stożek Grodźca z unikatowym zamkiem na wulkanicznej skale oraz Wilczą Górę a właściwie pół wulkanicznej góry. Oryginalnie stożek Ostrzycy był dużo wyższy, ale dziś wchodząc na szczyt wchodzimy po tym co było w środku wulkanu, czyli po zastygłej lawie. Sam wierzchołek zbudowany jest z litej skały bazaltowej o ciemnej, prawie czarnej barwie. Bazaltowy komin przebija tu skały osadowe czerwonego spągowca – czerwone zlepieńce i piaskowce gruboziarniste. Zbocza wulkanu pokryte są roślinnością z jednej i gołoborzami z drugiej strony. Miejsca gołe pozbawione boru i lasu znajdują się na południowych i zachodnich stokach. Z tych stron najczęściej wieją wiatry i padają deszcze, które usuwają drobne cząsteczki skały w niższe partie góry i uniemożliwiają powstanie gleby. Są to bez wątpienia najpiękniejsze gołoborza bazaltowe w Polsce. Aby to wszystko zobaczyć potrzebna jest godzina spokojnego spaceru najpierw drogą leśną a następnie kamiennymi bazaltowymi schodami, których jest 449. Wędrując leśną drogą widzimy wszędzie bazaltowe kamienie, które powstały z lawy. Kiedy magma zastygła, jej powierzchnia popękała i utworzyła wieloboczne słupy o średnicy 20 – 50 cm. Kierunek ułożenia słupów pokazuje nam kierunek płynięcia lawy. To wszystko możemy zaobserwować na Ostrzycy. W 1962 roku utworzono tu florystyczno-geologiczny Rezerwat Przyrody Ostrzyca Proboszczowicka o powierzchni 3,81 ha.

Najlepiej wybrać się tutaj na wycieczkę w maju, kiedy u podnóża góry kwitną ogromne pola rzepaku. Jednym słowem Fujiyama i Morze Żółte (rzepaku) to nasz azjatycki akcent na Dolnym Śląsku.

Nagrodą za wyjście na wulkan jest przepiękna panorama a nagrodą za zejście z wulkanu – grill przygotowany na żywym ogniu przez naszego Master Szefa. Upieczona kiełbasa i papryka w połączeniu z małosolnymi ogórkami to było to!

Jak dojechać

We wsi Proboszczów tuż za kościołem skręcamy w lewo w asfaltową drogę przechodzącą potem w drogę szutrową prowadzącą wśród pięknej lipowej alei, przejeżdżamy koło pierwszego parkingu i jedziemy dalej  do głównego parkingu, gdzie znajduje się miejsce na grilla i ognisko. Stąd na Ostrzycę prowadzi żółty szlak.

Uzupełnieniem tej wycieczki może być pobliska Wilcza Góra a właściwie pół góry, ponieważ drugą połowę tę „większą” ze stożkiem, wyeksploatowano i wywieziono. Bazanit wydobyty z tej kopalni posłużył m.in. do budowy Trasy W-Z, Trasy Łazienkowskiej, Pałacu Kultury i Nauki oraz warszawskiego metra. W wyniku działalności kopalni zniszczona została znaczna część góry przez co jej wysokość obniżyła się z 373 do 367 m n.p.m. Teraz znajduje się tu rezerwat przyrody wraz z kamieniołomem.

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że Kraina Wygasłych Wulkanów to miejsce warte odwiedzenia?

Śląska Fujiyama