Boxing Painting, czyli pobity obraz

We wrześniu 2016 roku Muzeum Tadeusza Kantora obchodzi swoje drugie urodziny. Nie jest to typowe grzeczne muzeum biograficzne, ale miejsce, gdzie ciągle coś się dzieje. Tu sztukę współczesną pokazuje się w oryginalny sposób. W ciągu tego okresu zorganizowano tu około 200 wystaw, spektakli i pokazów. Z okazji jubileuszu Cricoteka zaprosiła japońskiego performera i malarza Ushio Shinohara, aby stworzył na naszych oczach nowy obraz. A teraz ja zapraszam was na niezwykły wieczór tuż po zachodzie słońca, aby zobaczyć proces twórczy awangardowego artysty.

Performace Boxing Painting. Miejsce akcji – Cricoteka. Rekwizyty: rękawice bokserskie, wiadra z czarną farbą, kilkanaście metrów białego kartonu przypiętego do specjalnie zbudowanej konstrukcji, dużo folii malarskiej i szmaty do podłogi. O godzinie 19 artysta ubrany w roboczy strój, czyli krótkie spodenki,  zakłada rękawice bokserskie, moczy je w wiadrach z farbą i przystępuje do boksowania kartonu. Efekty tej bez wątpienia wyczerpującej pracy można oglądać w galerii poniżej. Dla mnie była to niezwykła artystyczna podróż do Japonii. Ekscentryczna, zachwycająca, niepokojąca, inspirująca, oryginalna w swej formie, po prostu oszałamiająca. Hmmm… może sama zacznę malować tą techniką.

Krótka notka biograficzna

Ushio Shinohara urodził się w 1932 roku w Tokio. Jego ojciec był poetą piszącym tanki a matka – malarką. Rodzice od najmłodszych lat wpajali mu miłość do takich malarzy jak Cezanne, Van Gogh i Gauguin. I co z tego wyszło? Ushio w czasie swoich studiów wraz z trzema kolegami założył grupę artystyczną Neo Dada, która była zaliczana do jednej z najbardziej radykalnych grup awangardowych. W 1969 roku wyjechał do Stanów na roczne stypendium ufundowane przez John D. Rockefeller Fund i od tego czasu mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jego prace wystawiane były między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Guggenheima w SoHo, Muzeum Sztuki w Seulu, Galerii Tate Modern w Londynie. Ushio i jego żona Norika są także bohaterami filmu dokumentalnego “Cutie and the Boxer” (Ślicznotka i Bokser) wyreżyserowanego w 2013 roku przez Zacharego Heinzerlinga.

PS.

Obraz Ushio można oglądać w muzeum do końca września, a oprócz tego warto zajrzeć także na wystawę „Kiedy znów będę mały”. Mnie aż się rączka wygła od oglądania tej sztuki…

Boxing Painting, czyli pobity obraz