Juliusz Joniak. Błękitne obrazy

Niebieski, granatowy, szafirowy, chabrowy, błękit paryski, błękit królewski, cyjan, atramentowy, indygo, kobaltowy, lazurowy, modry, ultramaryna… uwielbiam niebieski w każdym odcieniu. Artystą, który operuje wszystkimi tymi kolorami jest Juliusz Joniak. Ach co to był za wernisaż! Ten 92-letni kolorysta nadal maluje i to jak! Patrząc na jego optymistyczne obrazy ma się ochotę zamieszkać w nich i czerpać energię jaka od nich bije. Pejzaże przesycone są mocnym światłem, z dominującym błękitnym kolorem morza, powietrza i nieba. Błękit łączy wszystko. Można się w nich zakochać od razu a warto je zobaczyć, aby delektować się ich pięknem. Wystawa w Pałacu Sztuki przenosi nas na południe Europy, do Grecji, Włoch, Hiszpanii, Francji, do małych miasteczek związanych z historią malarstwa, do Cadaques, Lligat, Collioure, do wąskich uliczek, małych przystani żeglarskich, kawiarnianych stolików, lawendowych pól. To tam rokrocznie Państwo Joniakowie (żona artysty – Teresa Wallis – Joniak, jest znakomitą malarką) szukają inspiracji i malarskich plenerów. Juliusz Joniak wyspecjalizował się w pejzażach i martwych naturach, robi to dobrze i solidnie a odbiorca otrzymuje kompletne dzieło wykonane zgodnie z najlepszymi umiejętnościami artysty. Nestor polskich kolorystów rocznie maluje kilkadziesiąt obrazów – to zdumiewająca ilość, ale zachwyt międzynarodowej publiczności utwierdza go w tym, że warto.
Juliusz Karol Joniak urodził się we Lwowie w 1925 roku, gdzie w czasie okupacji w latach 1941-1945 ukończył Szkołę Przemysłu Artystycznego. Po wojnie przeniósł się do Krakowa i rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Malarstwa u profesorów Jerzego Fedkowicza i Czesława Rzepińskiego oraz na Wydziale Grafiki u profesorów Andrzeja Jurkiewicza i Konrada  Srzednickiego. W ASP przeszedł wszystkie szczeble akademickiej kariery – od asystenta do profesora zwyczajnego, był także Dziekanem Wydziału Malarstwa i Prorektorem. Lwowianin z pochodzenia, Krakowianin z wyboru, zaliczany jest do najwybitniejszych polskich kolorystów. Skupia się na martwej naturze, pejzażu i sporadycznie – portrecie. Lista jego krajowych i zagranicznych wystaw jest imponująca, Bergen, Moguncja, Praga, Sofia, Kijów, Bratysława, Nancy, Valloris, Sztokholm, Kopenhaga, Ingelheim, Florencja, Mérignac, Madryt, Barcelona, Bayreuth, Darmstadt, Norymberga, Ateny, Saloniki, Berlin, Lipsk. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach, w Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie, Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy, w wiedeńskim Kunsthistorische Museum, moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej, w Australii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech i Niemczech.

Kolorysta, kolega Jana Szancenbacha, Lwowiak, repatriant, profesor, dziekan, prorektor, laureat wielu nagród i wyróżnień, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, odznaczony przez Prezydenta Polski Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, honorowy członek Académie Européenne des Arts w Paryżu.

Do maja w Pałacu Sztuki w Krakowie możemy wprawiać się w pogodny nastrój oglądając zachwycające obrazy Juliusza Joniaka.

Juliusz Joniak. Błękitne obrazy