Emaus – na Salwator marsz!

Emaus związany z odpustem kościelnym to największy i najbardziej kolorowy kiermasz w Polsce. Odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek a urządzany jest na pamiątkę objawienia się Chrystusa uczniom będącym w drodze do Emaus. W dawnej Europie tradycyjnie odwiedzano w Poniedziałek Wielkanocny kościoły za miastem a klasztor Norbertanek taki warunek spełnia, gdyż znajduje się 1,5 km od centrum średniowiecznego Krakowa.

To wielka atrakcja dla krakowian i turystów, zwłaszcza gdy Lajkonik zdzieli ich buławą na szczęście. Kramy bardzo kolorowe, ale króluje tu niestety chiński plastik. Wśród dziesiątków stoisk znalazłam jeden z tradycyjnymi figurkami Żydów, bo kto nie ma w domu Żyda, tego czeka bida i… było to miejsce najbardziej oblegane przez kupujących, w końcu szczęściu można pomóc wydając niewielką kwotę pieniędzy. Piernikowe serca, najtwardsze cukierki świata i niebieska wata cukrowa to tradycyjne menu w tym dniu na Salwatorze. Tegorocznym przebojem były pluszowe emotikony, które przyćmiły nawet króla Juliana i Myszkę Miki. A setki balonów o odlotowych kształatach, jak zawsze szalały na wietrze. Emaus – najpopularnieszy odpust w Polsce a może i na świecie. Tradycjo trwaj nawet w tak zmodyfikowanej formie.

***

Odwiedzającym Emaus towarzyszyła muzyka; tym na karuzeli – disco polo, a w “starym” miejscu – jak co roku – peruwiańska kapela…

Emaus – na Salwator marsz!