Podobno w Berlinie na jednego psa przypadają trzy drzewa, to fantastycznie! Ale nie o tym będzie dzisiaj, bo Berlin to miasto nie tylko parków, lasów i drzew, ale to wodny raj, pełen jezior, rzek i kanałów. Z tej perspektywy stolica Niemiec wygląda zupełnie inaczej. I właśnie o tym będzie dziś kazanie.

Spokój, radość, wypoczynek, cicho tu, pływają kaczki, ktoś łowi ryby, ktoś płynie łódką, a ktoś inny siedzi nad brzegiem. Tak właśnie spędzają czas ludzie nad Szprewą lub Hawelą. Ta druga jest ujściem tej pierwszej i płynie przez zachodnie dzielnice stolicy Niemiec, ale ta pierwsza jest ciekawsza, bo biegnie przez środek miasta a obie można zobaczyć z perspektywy statku wycieczkowego, ale ja zrobiłam to od lądu. Majestatyczne dzielnice rządowe, modernistyczne bloki mieszkalne, industrialne klimaty, historyczne budynki, wyspa muzeów, klimatyczne knajpki, kieszonkowe parki, to wszystko usytuowane jest nad rzeką pełną zakrętów, kanałów i wysepek. Po dwustu kilometrach szlaków wodnych ludzie pływają motorówkami, kajakami, pontonami, tu wszystko płynie – Panta rhei – nic się od wieków nie zmieniło…

A co zobaczymy płynąc lub spacerując wzdłuż Szprewy? Na pewno najważniejsze zabytki Berlina: neobarokową katedrę Berliner Dom (rodzinny kościół dynastii Hohenzollernów), zamek Charlottenburg, kawałek jednego z najstarszych parków zoologicznych w Europie (Tiergarten 1843 r.) – ja akurat załapałam się na sępy rozszarpujące kurczaka na obiad…, secesyjne kamienice, park z XVIII-wiecznym klasycystycznym zamkiem Bellevue, w którym mieszka prezydent Niemiec, Nike – pozłacaną boginię zwycięstwa wieńczącą 67-metrową Kolumnę Zwycięstwa (Siegessäule), którą Niemcy upamiętnili wojnę z Francją w latach 1870-71, tunel kawitacyjny w Instytucie Wody (to ta dziwna różowa rura na zdjęciu), nowoczesne gmachy rządowe obok siedziby parlamentu – Reichstagu (fani nowoczesnej architektury będą zachwyceni), Wyspę Muzeów z XIX wiecznymi monumentalnymi gmachami najważniejszych muzeów Berlina (Muzeum Pergamońskie, Stare Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Muzeum Bodego), industrialne urbexowe miejsca, dawne fabryki wschodniego Berlina, kawałek muru berlińskiego, dumę NRD – 365-metrową wieżę telewizyjną zwaną przez berlińczyków Teleszparagiem, parki i kamienice Kreuzbergu zamieszkałe głównie przez Turków, ale modne wśród artystów, hipisów i punków, Niemieckie Muzeum Techniki z samolotem na dachu, wodną rzeźbę Molecule Man, którą postawił tu w roku 1999 roku amerykański artysta Jonathan Borofsky, słynny nocny klub Watergate… To tylko część atrakcji, które możemy zobaczyć spacerując brzegiem lub płynąc statkiem.

Berlińczycy uwielbiają spędzać czas nad wodą i widać to po tłumach rozlokowanych na nadbrzeżach, uprawiają leżaking, kocing, grilling, ogólnie chilling. Najbardziej znanym kąpieliskiem jest Badeschiff z pięknym widokiem na słynny, nie tylko z filmu “Biegnij, Lola, biegnij”, most Oberbaumbrücke. Można go oglądać w trakcie kąpieli, tańczenia lub szamania, bo znajduje się tu również klub i restauracja.

Czego jak czego, ale wody i mostów w Berlinie nie brakuje. W Krakowie jest 100 mostów (bo liczą się też te na pobocznych rzekach a nie tylko te na Wiśle…), w Wenecji – 400, w Amsterdamie – 1500, w Hamburgu – 2500, a w Berlinie 1700. Mosty stanowią dodatkową atrakcję stolicy Niemiec. Za najbardziej znany uchodzi neogotycki Oberbaumbrücke łączący dzielnice Kreuzberg z Friedrichshain i biegnie po nim linia najstarszego berlińskiego metra U1. Zasłużoną sławą cieszy się również most Zamkowy (Schloßbrücke), z rzeźbami wojowników podążającymi za boginią Nike. Jeden z ładniejszych mostów Berlina, wyłożony czerwonym piaskowcem to most Moltkego z 1891 r. (Moltkebrücke) z motywami militarnymi. Jest też Jungfernbrucke (Most Dziewic) zbudowany około roku 1700. Pierwotnie dwuskrzydłowy, zwodzony, dzisiaj zamknięty.

Odpocznij nad Sprewą, odwiedź wszystkie te miejsca i odkryj nowe. Zdecydowanie warto.

Tiergarten, Charlottenburg, Pergamon Museum, Berliner Dom, Fernsehturm, Reichstag, Hauptbahnhof, Moltke Brücke, East Side Gallery, Altes Museum, Bode Museum, Bellevue Palast, Hansa Bridge, Bundeskanzleramt, Haus der Kulturen der Welt, Siegessäule, Museen Insel, Nikolaiviertel, Treptowers, Potsdamer Platz, Gemäldegalerie, Bauhaus Archive, Brandenburger Tor, Funkturm, Oberbaumbrücke, Moltkebrücke, Jungfernbrücke…

Berlin – odpocznij nad Szprewą