Niedźwiedź to, obok wieży telewizyjnej i Bramy Brandenburskiej, symbol Berlina. Jego wizerunek widnieje na wielu gadżetach reklamowych, pamiątkach i… rzeźbach, bo Berlin to pierwsze miasto, które w 2002 roku zapoczątkowało międzynarodową akcję pod tytułem United Buddy Bears. Każdy miś reprezentował jeden z krajów Narodów Zjednoczonych i został stworzony indywidualnie przez artystę wybranego w swojej ojczyźnie. Figury zostały pomalowane w charakterystyczne obrazki z życia codziennego ludzi, historyczne miejsca, słynne krajobrazy, znane postaci ze świata kultury. Zjednoczone Miśki Kumple mają do spełnienia bardzo ważną misję: nawołują do życia w pokoju, propagują tolerancję i porozumienie między narodami, kulturami i religiami. W czasie artystycznego eventu 140 niedźwiadków stoi obok siebie symbolicznie „ramię w ramię” i w zależności od miasta zmienia się kolejność ustawienia a wynika to z różnic w porządku alfabetycznym danego kraju. Mieszkańcy stolicy Niemiec oszaleli na ich punkcie, podobnie zresztą jak i 35 mln ludzi na całym świecie, bo miśki odbywają światowe tournee od 2003 roku. United Buddy Bears są licytowane zawsze wtedy, gdy do zbioru dodany zostanie nowy, stworzony jako kolejny symbol danego kraju, a dochód z licytacji przekazywany jest na działalność charytatywną. Dzięki tej stałej wymianie każda wystawa ma swój wyjątkowy, odmienny charakter. W Berlinie misie można znaleźć na każdym kroku, we wszystkich odmianach i wszelkiej maści. Stoją na ulicach, przy znanych obiektach, mają je także hotele, banki, muzea, lotniska i oczywiście Coca Cola.

Sympatyczny symbol stolicy Niemiec znajdziemy na magnesach, kubkach, torbach, breloczkach i tysiącach innych souvenirów. A co powiecie na perfumy „Eau de Teddy”, które można kupić w Muzeum Berlińskiego Niedźwiadka? Ciekawe jak pachną…

Dlaczego niedźwiedź wylądował w herbie Berlina? Dokładnie nie wiadomo dlaczego, ale prawdopodobnie miał symbolizować potęgę i waleczność i jako symbol miasta dobrze się przyjął. Obecnie herbem Berlina jest czarny niedźwiedź w białej tarczy, nad którą znajduje się złota korona z bramą.

Auf Wiedersehen meine Damen und Herren!

Tylko nie mów do mnie misiu…