Myśląca ręka, czyli jak działa teatr

Teatr to fascynujące miejsce. Doświadczam tego za każdym razem siedząc wygodnie w fotelu na widowni i oglądając kawał sztuki. Wiem jaka jest obsada, kto reżyseruje, kto zaprojektował kostiumy, kto wymyślił choreografię, kto jest realizatorem dźwięku a kto suflerem. Ale w teatrze są też ludzie, których nazwisk nie znajdziemy na afiszach, ludzie ukryci za kulisami, niewidoczni dla publiczności teatralni rzemieślnicy. Krawcy, tapicerzy, stolarze, perukarze, szewcy, fryzjerzy, elektrycy, maszyniści, akustycy, oświetleniowcy, inspicjenci, rekwizytorzy, garderobiane – bez ich pracy nie byłoby tych niesamowitych spektakli. To oni fizycznie w swoich pracowniach i za kulisami realizują szalone pomysły tandemu: reżyser + scenograf, szyją kostiumy, budują dekoracje, wyszukują odpowiednich rekwizytów. Teatr to skomplikowany organizm a poznanie go od środka to fascynujące doświadczenie, które teraz można zrealizować odwiedzając przebudowany teatralny magazyn. Tutaj wszystkiego można dotknąć, wszędzie zaglądnąć, wziąć do ręki, uruchomić, pogrzebać w szufladach, to taki teatralny thesaurus. Witajcie w magazynie środków inscenizacyjnych Teatru im. J. Słowackiego, witajcie w Domu Rzemiosł Teatralnych.

Budynek przy ulicy Radziwiłłowskiej 3, wybudowany w 1896 roku w stylu modernistycznym z elementami neogotyckimi, został zaprojektowany przez Jana Rzymkowskiego jako magazyn teatralnych dekoracji, rekwizytów, kostiumów i środków inscenizacyjnych. Od początku swojego istnienia, pełnił taką funkcję i nadal służy Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jako sala prób, pracownia krawiecka, magazyn, a teraz dodatkowo otwarł się dla miłośników teatru i ciekawskich. Możemy tu posłuchać wywiadów z pracownikami teatru, poznać ich historie i zobaczyć co stworzyli do setek spektakli. Ukryty świat teatralnego zaplecza, to fascynujące opowieści i tajemnice rzemieślniczych mistrzów. Będzie tu można uczestniczyć w różnego rodzaju spotkaniach, wykładach, warsztatach krawieckich, przysłuchać się próbom do spektaklu, wypożyczyć kostium lub rekwizyt… bo przechowywanie i magazynowanie, to nie jedyna funkcja tego obiektu.

***

Od 15 grudnia w Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej oglądać można wystawę pt. “Myśląca ręka” zaprojektowaną przez Małgorzatę Szydłowską. Zobaczymy mało znany świat kulis i teatralnych pracowni oraz jak powstają przedstawienia.

Myśląca ręka, czyli jak działa teatr