Przeważająca większość osób na hasło galeria pomyśli o muzeum lub galerii handlowej. A tu niespodzianka, bo te ostatnie trzy dni to był prawdziwy pokaz artystycznych lokalizacji zupełnie innych od tych z tradycyjnego wyobrażenia. Kilkadziesiąt wernisaży miedzy 20 a 22 kwietnia, to był trudny do ogarnięcia teren, ale pozwolił dostrzec sztukę w mijanych bramach, ukrytych miejscach i tajemniczych zakamarkach. Krakersowa mapka wypełniona była po brzegi spacerami po wystawach, a charakterystyczne torby z niebieskim logo opanowały miasto. Specjalnie zaaranżowane na tę okazję piwnice, strychy, sekretne mieszkania i projekt roomy stały otworem a wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny. I tak można było zaliczyć na parkingu przy Grzegórzeckiej oprowadzanie kuratorskie po ostrzelanym ze śrutu kamperze, w mrocznych piwnicach na Wielopolu obwąchać kwietną instalację, a mury przy Bramie Floriańskiej pokazały się w zupełnie innej odsłonie. Gdzie się podziały te wszystkie obrazy… Kiedy Martyna Borowiecka w swoim Laboratorium opowiadała jak maluje nieuchwytne struktury sterczu, to znaczyło, że Krakers trwa nadal chociaż policzone są dni starego budynku Telpodu, w którym mieści się pracownia malarki. Puste hale aż proszą się o jakąś wystawę, ale zamiast tego wkrótce powstanie tam kolejny apartamentowiec. Na Rajskiej czekały dwie lokalizacje: kolorowa „Rajska Poczekalnia”, w której pies gonił jak oszalały i „Pożyczone rzeczywistości” Anny Karoliny Kaczmarek w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Performans w Art House, alternatywne oprowadzanie po nowo otwartej galerii XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym, „Koronka – reaktywacja” w MHK i atelier Bielec z opowieściami ze starych fotografii…

Zachwyciłam się obrazami Aaliyah Navras w Galerii Fresz. Te kolory! Artystka wyjeżdża teraz na artystyczną rezydencję do Szanghaju, więc będę cierpliwie czekać co przywiezie z tej azjatyckiej podróży.

Cracow Gallery Weekend Krakers to projekt promujący sztukę współczesną. I niech tak zostanie chociaż hasłem przewodnim tegorocznej edycji była Zmiana.

***

Jaki był Krakers w 2017 roku można zobaczyć tutaj.

Krakers – weekendowy rajd po galeriach sztuki