Pogoda dopisała, ruiny również, zapraszam więc na podbój kolejnego zamku położonego na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek Pilcza w Smoleniu składał się z zamku górnego na skale oraz dwóch zamków dolnych. Oto i jego historia.

Na wysokości 500 m n.p.m., z zabójczym widokiem na okolicę, znajdują się ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku. To tutaj w Smoleniu mieli swoją rodową siedzibę Toporczycy znani później jako Pileccy. W miejscu istniejącej wcześniej drewnianej strażnicy – Jan z Pilczy, pierwszy udokumentowany w kronikach właściciel, wzniósł niewielką kamienną warownię. Początkowo budowla składała się z murów obwodowych biegnących wokół skalnej platformy, budynku mieszkalnego we wschodniej części, okrągłej wieży o średnicy 7,5 m, studni wykutej w skale oraz grubych 2-metrowych murów. Do zamku prowadził, a jakże, drewniany most.

Po roku 1350 Otto z Pilczy na wschód od zamku górnego wzniósł zamek dolny, do którego wjeżdżało się przez zachowaną do dnia dzisiejszego gotycką, ostrołukową bramę. Na przełomie XIV i XV wieku, panią na zamku była Elżbieta Pilecka – Granowska, trzecia żona Władysława Jagiełły, której polski król był czwartym mężem…

W 1655 roku w czasie potopu szwedzkiego zamek został zdobyty i doszczętnie ograbiony, a w XVIII wieku dobiły go władze austriackie wykorzystując kamień do budowy komory celnej w Smoleniu.

W XIX wieku zamek został kupiony i częściowo odbudowany przez Romana Hubickiego, który założył tu słynną fabrykę śrutu „Batavia”. Do jego produkcji wykorzystywano oczyszczoną zamkową studnię, …przesiewa się jeszcze przez durszlaki i otóż cała robota skończona, zostaje tylko gotowy towar ważyć i pakować…

Współcześnie zachowały się mury obronne zamku dolnego z dwoma bramami oraz wieża zamku górnego o wysokości 16 m i średnicy 6 m. Ze znajdujących się domów na terenie zamku dolnego, pozostały wyłącznie elementy przyziemia.

***

Aby zwiedzić zamek w Pilczy trzeba do niego wejść dwa razy: raz od bramy głównej i zachodniej części zamku dolnego i drugi raz od wschodniej części zamku dolnego.

Zamek Pilcza w Smoleniu