Tyle pięknych miejsc zobaczyłam, non stop wchodziłam i wychodziłam. Fantastyczne wnętrza, fantastyczni ludzie, fantastyczne opowieści w mieszkaniach, domach, pracowniach i u … fryzjera. Ciekawie zaaranżowane przestrzenie, moc wrażeń i inspiracji, ale przede wszystkim spotkania z ludźmi – to wszystko zapewnił niezastąpiony w tej robocie – Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie. Tegoroczne menu jak zwykle obfitowało w dużo niebanalnych lokalizacji, wybrałam się więc na obchód paru lokali. Puk, puk…

I tak uczestniczyłam w sernikowym przyjęciu zorganizowanym przez Martę – założycielkę www.EatAway.com, odbyłam podróż w czasie w domu zaprojektowanym przez Adolfa „Wszystko” Bohusza, posłuchałam elektronicznych dźwięków Salk w ogrodzie Art House i obejrzałam wymalowane wnętrzności tamże, pospacerowałam wśród monumentalnych rzeźb w pracowni Mariana Koniecznego (1930 – 2017) i po Salwatorskim Studiu Artystycznym – miejscu, gdzie kształci się przyszłych mistrzów dłuta i pędzla. Dowiedziałam się też ile czasu zajmuje “wyrzeźbienie” rzeźby i jak wynieść z pracowni Jagiełłę na koniu. Zachwyciło mnie podróżnicze mieszkanie na Grodzkiej z elektryką jak za króla “świeczka” i estetyczno-architektoniczny rajd po lokalach z Piotrem Paradowskim.

Wiele, wiele opowieści i osobistych historii przewinęło się przez te dwa ostatnie weekendy, ale czas zamknąć drzwi i dać odpocząć gospodarzom, organizatorom i wolontariuszom. Welcome home!

***

A co zastałam za progiem w czasie I edycji FOM w 2017 roku? Rzuć gałką tutaj.

Festiwal Otwarte Mieszkania Kraków 2018