Adi Rosenblum jest izraelsko-austriacką artystką, a Markus Muntean austriackim artystą pochodzenia rumuńskiego. Z takiej mieszanki musiało powstać coś niezwykłego. Urodzili się w tym samym roku (1962), spotkali się na studiach, mieszkają w Wiedniu, a od 1992 roku tworzą artystyczny duet Muntean/Rosenblum. Teraz w Mocaku można oglądać ich prace na wystawie Ranny, który może chodzić... To monumentalne obrazy przedstawiające pięknych i młodych, namalowane w sposób realistyczny i podpisane cytatami ze światowej literatury – całość tworzy zaskakujące kompozycje.

Jak powstają ich obrazy? Artyści mają archiwum zdjęć znalezionych w czasopismach i internecie, wyszukują w nich najbardziej intrygujące postacie, łączą je w zbiorowości i tworzą malarskie kolaże pod warunkiem, że pasują do ich koncepcji, a cytaty z Rilkego, czy Eliota wieńczą dzieło. Zaskakującym dopełnieniem wernisażu był performans rannych ludzi przechadzających się po muzeum…

Co jeszcze nowego w MOCAK’u? Na przykład Pop-art po holokauście, Karol Marks vs Moby Dick, Język kwiatów, to tytuły wystaw, ale zawartość jest równie atrakcyjna.

Na Lipowej 4 jest MOC!

Artystyczny duet Muntean/Rosenblum w Mocak’u