Do mąki wsyp cukier, masło, żółtka i proszek do pieczenia, następnie zagnieć ciasto i włóż do zamrażarki na 20 minut, potem rozwałkuj ciasto i rozłóż na blasze. Rabarbar obierz, pokrój w kostkę, rozłóż na cieście, całość wstaw do rozgrzanego piekarnika i piecz około 40 minut. Ostudzony placek posyp cukrem pudrem i dodaj płatki migdałów… To przepis na najpyszniejszy placek z rabarbarem ever, który spałaszowaliśmy w pewnym mieszkaniu na Miodowej… Ale to nie kulinaria będą tematem mojej dzisiejszej rozprawy doktorskiej.

Już po raz trzeci różnorodne architektonicznie przestrzenie na co dzień niedostępne, otworzyły swoje wnętrzności w ramach Festiwalu Otwarte Mieszkania w Krakowie. Po tych niezwykłych miejscach oprowadzali nas właściciele lub projektanci, a ich pasjonujące opowieści szybko zatarły granicę między my – goście, a oni – gospodarze.

W kamienicy na Miodowej powitał nas Bercik – wielorasowiec ze Śląska, który leżąc na swojej sofce przyglądał się niespotykanym tłumom buszującym po jego kwadracie. To tutaj był placek z rabarbarem, flower – power, dywany, maratony i ceramika z Bolesławca.

Z kolei ciężkie stalowe drzwi i elegancka klatka schodowa zaprowadziła nas do apartamentu z widokiem na kościół i szpital. Już od progu wita nas złoto, gipsowa sztukateria, skandynawska lampa i kalwaryjska kanapa, a po kaflach, czyli flizach po naszemu, latają żurawie… Ta aranżacja (Anna Jurasz Stellar Studio), robi wrażenie, choć wcale nie musi się podobać.

Eklektyczne M-3 młodego architekta Wojciecha Nowaka, to otwarto – zamknięta przestrzeń, gdzie każdy mebel i każdy przedmiot ma swoją historię: święty stoi koło Betoni, Halabala sąsiaduje z Różańskim, a Mouille dizajnersko zwisa z sufitu… Na tej niewielkiej przestrzeni jest nawet poczekalnia dla obrazów.

W pracowniach artystów na Emaus jak zawsze panuje wielki chaos, no i dobrze, bo w końcu ktoś musi tworzyć tę sztukę! Andrzej Siek, Józef Sękowski, Stefan Dousa…

Ponad 30 lokalizacji, domy, wille, mieszkania, kawalerki, pracownie artystów, warsztaty, spacery, pokazy filmowe…, znów wiele drzwi odryglowało się na Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, serdeczne rozmowy i inspirujące wnętrza!

Festiwal Otwarte Mieszkania 2019