Podobno w tej okolicy często kręcą się świstaki, łosie, karibu, niedźwiedzie, nie wspominając o wilkach, lisach, zającach, czy wiewiórkach ziemnych, no nie wiem, nie wiem, ale to muszą być eksperci od kamuflażu, bo delikatnie mówiąc nie zauważyliśmy ich. Ale w końcu nie po to przybyliśmy do dawnej kopalni złota, żeby ssaków szukać. Gold! Oto nasz cel na dzisiaj, a także niespieszna wędrówka po okolicznych zboczach.

Opuszczona kopalnia złota Independence Mine to historia gorączki złota na Alasce; znajduje się w górach Talkeetna, po drugiej stronie przełęczy Hatcher  (1448 m n. p. m.) i obok złotodajnego strumienia Fishhook, jednym słowem w bardzo fotogenicznym miejscu.Independence Mine była drugą najbardziej produktywną kopalnią złota na Alasce, w ciągu całego okresu działalności wydobyto tu 16 tysięcy uncji Au, w najlepszych latach (1931-38) stało tu 16 drewnianych budynków połączonych ze sobą drewnianymi “tunelami”, a firma zatrudniała 204 pracowników. Jednak II wojna światowa przerwała wydobycie, gdyż złoto uznano za nieistotne dla działań wojennych, najważniejsza była stal, stal, stal i miedź też. Wydobycie wznowiono krótko po wojnie, ale wzrost kosztów produkcji i niskie ceny kruszcu spowodowały, że ostatecznie zamknięto ją w 1951 roku.

… ale wszystko tam nadal jest, nie tylko maszyny, kolekcja sprzętów i narzędzi górniczych, ale także ubrania, keczup w butelkach, Oreo w metalowej puszce, zapałki, suszone jabłka, mąka, książki, które ktoś czytał (Geografia i Ostatni Mohikanin). To było dziwne uczucie, jakbyśmy weszli do czyjegoś domu…, wszystko zostało, tylko ludzie zniknęli, po prostu zamknęli drzwi i wyszli. Czy myśleli, że wrócą? (Obecnie jedna firma górnicza aktywnie poszukuje złota w tym rejonie).

Independence Mine State Historical Park został założony w 1980 roku i od tego czasu stale prowadzone są prace rekonstrukcyjne, aby przywrócić budynkom i tunelom dawny wygląd. Bardzo ciekawe, bardzo szczegółowe i bardzo dłuuuugie (203 strony) opracowanie z inwentaryzacją poszczególnych obiektów i miejsc oraz planem działania na przyszłość znalazłam tutaj, można się tam dowiedzieć między innymi w jaki sposób odrestaurowywano stolarkę okienną oraz jak zapobiec niszczeniu zabytkowej podłogi przez osoby z nadwagą…

To był piękny dzień na zwiedzanie, wędrowanie po górach i niesamowity spacer ścieżką, która kiedyś była dla górników drogą do pracy i drogą do domu…

Idziemy na Mill Loop Trail, Gold Cord Lake Trail, April Bowl Trail.

Gold Cord Lake Trail to 3 km szlak, o stromym, ale malowniczym podejściu, który prowadzi do jeziora otoczonego skalnym murem. Jezioro pozostaje ukryte, dopóki nie staniesz na jego zachodnim brzegu. Szlak zaczyna się przy płytkim strumieniu, a następnie stopniowo wspina przez środek doliny Fishhook. Zachwycające panoramy i zimna woda!

April Bowl Trail to 3,5 km szlak znowu o stromym, ale i malowniczym podejściu do zestawu jezior polodowcowych, a dalej grzbietem na szczyt góry. Oszałamiające widoki na przełęcz Hatcher, starą kopalnię złota, dolinę  Mat-Su i biegające wszędzie psy. Normalnie jak na Alasce!

Independence Mine – nasza gorączka złota na Alasce