Nie, nie, nikt nas psami nie poszczuł, ani nie straszył, że zadzwoni na policję…, bo to był spacer zorganizowany przez Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie w ramach Międzynarodowego Biennale Architektury, które w tych dniach odbywa się w naszym mieście.

Naszą przewodniczką była Anna Stankiewicz, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, obecnie Kierownik Pracowni Fotograficznej na Wawelu i autorka gigantycznego zbioru fotografii klatek schodowym w krakowskiej architekturze.

Zobaczyliśmy nie tylko niezwykłe klatki schodowe, głównie w stylu modernistycznym, ale zwiedziliśmy kamienicę, którą zaprojektował dla siebie i rodziny znany architekt Jan Sas-Zubrzycki (kościół św. Józefa i Redemptorystów w Podgórzu, to jego dzieła). W niektórych kamienicach do tej pory działają stare windy, co też skutecznie wykorzystałyśmy z Monique i urządzałyśmy sobie przejażdżki jak dzieci… (winda Wertheim z 1935 roku zrobiła na nas największe wrażenie). Po takich doznaniach estetycznych, widok własnej klatki schodowej budzi mieszane uczucia…

Modernizm, lub inaczej funkcjonalizm, był rewolucją nie tylko w architekturze. To styl, który rozbudzał i rozbudza zmysły, to czysty i niezwykle przemyślany design. Efektowna geometria schodów wspinających się bez wysiłku, otwarta przestrzeń, harmonia i elegancja – można rozprawiać o tym godzinami!

Odkrywaj, zwiedzaj i pamiętaj: z odwiedzanych miejsc zabierz foty i wspomnienia, a zostaw tylko ślad buta…

Zapraszam na fotograficzny spacer.

Spacer po modernistycznych klatkach schodowych