STADNINA KONI MAŁOPOLSKICH NOWAKÓWKA

Zamiast koka na mojej głowie króluje teraz koński ogon, nie ma to związku z odwiedzinami w stadninie koni w Więcławicach Dworskich, ale tak jakoś zbiegło się w czasie…

Nowakówka to gospodarstwo założone na porębie leśnej w 1904 roku przez dziadka obecnego właściciela, to tutaj od ponad stu lat kolejne pokolenia zajmują się hodowlą konia małopolskiego. To niezwykłe miejsce, gdzie można posłuchać pasjonujących opowieści o Małopolakach – koniach półkrwi angloarabskiej, których hodowla koncentruje się w Małopolsce. Pan Seweryn wie o nich wszystko, właśnie dzięki takim pasjonatom rasa ta nie wyginęła.

Konie małopolskie w linii żeńskiej wywodzą się od prymitywnych koników polskich, ale podwaliny rasy stanowiły ogiery orientalne – perskie, tureckie, turkmeńskie, a od XIX wieku – angielskie, arabskie oraz anglo-arabskie. Konie małopolskie wyróżniają się urodą, szlachetna budową i doskonałym ruchem, są wytrzymałe w pracy, łatwe w utrzymaniu i odporne na choroby. Po wojskowych przodkach odziedziczyły odwagę, waleczność i temperament dlatego często służyły w Kawalerii Polskiej. Zasłuchałam się w tych czterokopytnych historyjkach, a potem w błocie po kostki pogalopowałam na pastwisko, aby podziwiać ich eksterier.

Mała głowa w typie orientalnym, oczy duże o łagodnym wyrazie (źrenica prostokątna tak samo jak u kozy!), szyja długa, klatka piersiowa wydatna, głęboka i dość szeroka, zad lekko ścięty, dobrze umięśniony, kończyny długie i suche, mocne i szlachetne, sierść miękka, jedwabista, umaszczenie przeważnie gniade i kasztanowate. Wniosek? Koń jaki jest, każdy widzi.

***

Jeżeli los ci sprzyja, nie spiesz się; jeżeli koń jest dobry, nie popędzaj go batem…

CIEKAWE MIEJSCA W GMINIE MICHAŁOWICE

Konno, pieszo, rowerem, wozem lub „naczymkolwiek” – warto udać się na objazd po ciekawej Gminie Michałowice (15 km od Krakowa), można spędzić tu cały dzień przemieszczając się od atrakcji do atrakcji. Bon voyage!

 1. Stadnina Koni Nowakówka w Więcławicach Dworskich.
 2. Manowce – farma na Sosnowcu – miejsce, gdzie można przytulić kozę, pogapić się na owce, w lecie poleżeć na łące, a bez względu na porę roku: posłuchać ciszy i piania koguta.
 3. Coniraya – kraina, gdzie mieszkają lamy, alpaki, konie i… dwa wielbłądy, a właściwie to baktriany.
 4. Kopiec drogowy w Michałowicach – usypany w 1830 roku na pamiątkę zakończenia 10-letniej budowy trasy z Warszawy do Krakowa (obecnej drogi krajowej nr 7).
 5. Obelisk w Michałowicach – Komora, gdzie 6 sierpnia 1914 roku, Pierwsza Kompania Kadrowa Legionów Polskich idąc w bój o honor i wolność ojczyzny, obaliła słupy graniczne zaboru austriackiego i rosyjskiego. I chwała im za to!
 6. Drewniane młyny w Kończycach, Młodziejowicach, Raciborowicach, Wilczkowicach i Zerwanej na malowniczej rzece Dłubni.
 7. Zespół pałacowo-dworski w Księżniczkach.
 8. Zespół dworsko-parkowy w Młodziejowicach.
 9. Zespół dworsko-parkowy w Sieborowicach.
 10. Zespół dworsko-parkowy w Michałowicach.
 11. Zabytkowy kościół św. Małgorzaty w Raciborowicach ufundowany w XV w. przez Jana Długosza.
 12. Zabytkowy kościół św. Jakuba Apostoła w Więcławicach (XIV w.) znajduje się na Małopolskiej Drodze św. Jakuba.
 13. Przydrożne krzyże i kapliczki w Młodziejowicach, Kończycach, Księżniczkach, Więcławicach, Pielgrzymowicach, Woli Więcławskiej.
 14. Stara apteka i barokowa kaplica z figurą św. Nepomucena z 1744 roku w Zerwanej.
 15. Park Rzeczny Dłubnia.

Ciekawe miejsca w Gminie Michałowice