Dzisiaj zabieram Was na Jurę. Niecałe 8 kilometrów od Olkusza znajduje się urokliwy rezerwat przyrody o wdzięcznej nazwie Pazurek. Na powierzchni 188 hektarów chroni się zbiorowiska buczyny sudeckiej, jaworzyny górskiej, a także roślinność porastającą osobliwe skałki. Warto wybrać się tu na wiosnę, kiedy soczysta zieleń i kwiatowe dywany biorą ten teren we władanie.

Wchodzimy w las, początkowo ścieżka nie zdradza nic spektakularnego, ot wije się między drzewami i wśród niedźwiedziego czosnku (co za zapach!). Wreszcie za kolejnym zakrętem dostrzegamy wysokie, wapienne skały o fantazyjnych kształtach. To prawdziwe skalne miasto! Jesteśmy w najwyższej części rezerwatu, na 440 m n.p.m. i z każdej strony otaczają nas kamienne ściany i iglice. To Zubowe i Cisowe Skały. Delektujemy się tym imponującym skalnym cyrkiem wypełnionym soczystą zielenią, chłoniemy ciszę urozmaiconą jedynie odgłosami przyrody. To miejsce pobudza wyobraźnię, warto tu spędzić parę chwil, aby nacieszyć wzrok, słuch, węch, dotyk oraz nakarmić duszę.

Piękny ten habitat, wrócimy tu złotą jesienią, a teraz po zatoczeniu 5 km pętelki, wspinamy się na Januszkową Górę. Czy zastaniemy tam Grażynkę? Hmmm…

Januszkowa Góra

Z Pazurka, żabim skokiem przez las, udajemy się na kolejne skałkowe podboje. Januszkowa Góra – to wapienne wzniesienie z licznymi ostańcami, jaskiniami i schroniskami skalnymi. Nazwa pochodzi od legendarnego zbójnika Januszka, który podobno ukrywał się w tych okolicach. Na szczyt wchodzi się pieszym Szlakiem Orlich Gniazd, stoki są dość strome i w niektórych miejscach ich nachylenie dochodzi do 40%. Zdecydowanie warto podjąć ten niewielki wysiłek, bo na górze czeka nas imponująca skałkowa sceneria oraz jedna z najgłębszych jaskiń na Jurze. Januszkowa Szczelina (56 m) została odkryta w 1970 roku przez olkuskich speleologów.

Dla czujących niedosyt po skałkowych podbojach, polecam jeszcze wycieczkę na pobliski zamek Rabsztyn.

Rezerwat Przyrody Pazurek…