Osobiście preferuję oglądanie świata w realu. Czasami jednak różne okoliczności nie pozwalają nam się znaleźć w wymarzonych miejscach teraz, zaraz, albo wogóle. Nic nie szkodzi, bo na ratunek przychodzą nam wirtualne spacery po najciekawszych i najsłynniejszych miejscach na tej planecie. Zawartość muzeów, galerie sztuki, obiekty sakralne, zabytki, odległe miasta, piękne krajobrazy są w zasięgu ręki. A wszystko to za darmo, bez tłoku i o każdej porze dnia i nocy. Jednym słowem do startu, gotowi, ENTER!

Google Art Project – zwiedzaj z domu najsłynniejsze muzea i galerie sztuki, to projekt realizowany wspólnie z muzeami i galeriami sztuki z całego świata, takimi jak: National Gallery w LondynieWersalMOMA w Nowym Jorku, czy Ermitaż w Petersburgu. Internauci za darmo mogą odbywać wirtualne podróże po najsłynniejszych obiektach sztuki na świecie. Na stronie www.googleartproject.com znajdują się wirtualne panoramy 360° poszczególnych galerii oraz zbiór tysięcy zdjęć w wysokiej rozdzielczości (7 mld pikseli…) prezentujących najsłynniejsze dzieła sztuki w najdrobniejszych detalach, maźnięciach pędzlem, czy ryśnięciach dłutem. Po prostu pełna kultura! W tym światowym zbiorze kultury znalazły się też obiekty z Polski, m. in. Pałac w WilanowieTeatr Wielki – Opera NarodowaMuzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Sztuki w Łodzi. Jednym słowem światowcy i ziomale mają w czym wybierać.

Ale to nie koniec. Na polskiej stronie www.wirtualnykraj.pl znalazłam wirtualne spacery, wirtualne wycieczki, wirtualne panoramy 360, wycieczki panoramiczne a konkretnie: 50 833 panoram, 20 093 zdjęć, 758 filmów. I to wszystko do zobaczenia w Polsce.

Lista światowych obiektów w porządku alfabetycznym znajduje się tutaj, a naszych rodzimych tutajOprócz tego poniżej zamieściłam bezpośrednie linki do wielu innych miejsc, gdzie możemy przechadzać się wirtualnie. Panie, Panowie – zapraszam. Wstęp wolny, biletów nie trzeba.

 1. Kopalnia Soli w Wieliczce
 2. Wrocławski Ratusz
 3. Wirtualny Grunwald
 4. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
 5. Muzeum Powstania Warszawskiego
 6. Pałac pod Blachą w Warszawie
 7. Zamek Królewski w Warszawie
 8. Zamek w Malborku
 9. Muzeum – Zamek w Łańcucie
 10. Muzeum Narodowe w Krakowie
 11. Leon Tarasewicz w Muzeum Narodowym w Krakowie
 12. Muzeum Narodowe w Poznaniu
 13. Zamek w Gołuchowie
 14. Zamek w Łańcucie
 15. Muzeum Chleba w Radzionkowie
 16. Katedra na Wawelu
 17. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
 18. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
 19. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
 20. Panorama Racławicka

Kościoły

 1. Sanktuarium Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
 2. Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
 3. Szlak kościołów drewnianych  – Lubuskie

Spacery po mieście

 1. Spacer po Pszczynie
 2. Spacer po Krakowie
 3. Spacer po Szczawnicy
 4. Spacer po Helu

Europa

 1. Luwr
 2. British Museum
 3. Kaplica Sykstyńska w Watykanie
 4. Bazylika św. Piotra , Bazylika św. Piotra w Watykanie

Świat

 1. Borobudur – świątynia w Indonezji
 2. Machu Picchu – Peru
 3. Cincinnati Art Museum
 4. Zamek Chambord
 5. Muzeum Sztuki w Wiedniu
 6. Antyczne Kioto – świątynia Daigoji
 7. Muzeum Sztuki w Indianapolis

To tylko mały wycinek tego co znajduje się w sieci, mam nadzieję, że będzie inspiracją do dalszych poszukiwań. Have FUN!

DO STARTU, GOTOWI, ENTER! WIRTUALNE SPACERY PO MUZEACH