Mówią, że musisz wspiąć się na dużą górę, aby docenić, jak mały jesteś. No cóż, góry upokarzają, ale w pozytywny sposób, pomagają spojrzeć na życie z innej perspektywy, a im wyżej się wspinamy, tym bardziej to doceniamy. Dlatego czas ruszyć w góry, na przykład w Gorce.

Lubań 1211 m n.p.m.

Dłuuuugim prawie 10-kilometrowym szlakiem z Krościenka nad pięknym modrym Dunajcem, spod kościoła pod wezwaniem Chrystusa Dobrego Pasterza, przez Marszałka z widokiem na masyw Trzech Koron, na sam szczyt i jeszcze wyżej, bo na wieżę widokową… idę. Gdyby pogoda była bardziej łaskawa, to pokazałaby coś więcej oprócz kłębowiska chmur, ale reklamacji nie będzie. Mimo wielu spowalniaczy po drodze: poziomki, borówki, polany widokowe, hale, łooowiecki hej! po czterech godzinach wdrapuję się na Lubań, a potem jeszcze 25 metrów po drewnianych schodach na wieżę, która obiecuje wspaniałe widoki na cztery strony świata. Z plątaniny grzbietów wychwytuję Beskidy, Gorce, Pieniny, Spisz, majaczące przez chmury szczyty Tatr (oddalone stąd o 25-40 km) i oczywiście na pierwszym planie Jezioro Czorsztyńskie.

I kiedy tak oto oddaję się panoramicznej obserwacji z góry, czuję, że wieża na której stoję porusza się przy coraz to silniejszych podmuchach wiatru, jestem już mocno zawiana i na wskroś przewiana (no bo przecież nie podszyta wiatrem!), więc lotem błyskawicy teleportuję się na dół i na parę minut dekuję pod wiatą nieczynnej w tym roku studenckiej bazy namiotowej. Smutno tu teraz, pusto i cicho, ale na szczęście kanapka z indyczym kotletem rekompensuje tę melancholię…

Potem jeszcze obowiązkowa fota przy papieskim krzyżu, który umieszczono tu w 2004 roku na pamiątkę gorczańskich wędrówek Jana Pawła II. Okazuje się, że nasz Święty Piechur był stałym bywalcem także tych gór.

Na szczyt Lubania prowadzi wiele szlaków: z Krościenka, Tylmanowej, Ochotnicy Dolnej, Grywałdu, Kluszkowiec i Krośnicy – warto tam iść, bo powidoki palce lizać!

A tymczasem polecam kamery live z wieży widokowej na Lubaniu – tutaj.

***

Moje wejście na Lubań w liczbach: 21,5 km, 33 100 kroków, 166 pięter. Zaliczone!

Wietrzny Lubań