Happy New Year, czyli wystrzałowy Sylwester w Izraelu / Happy New Year and funky New Year’s Eve

Jerozolima się modli, Hajfa pracuje, a Tel Awiw imprezuje

Tel-Awiw – ciekawostki:

  • różne plaże: Hof Hadatiyim – plaża dla religijnych, Hof Haclavim – psia plaża, Atzmout Beach – gejowska plaża, Ga’ash, na obrzeżach Tel Awiwu – dla nudystów
  • niesamowity szlak Bauhaus’u (więcej TUTAJ)

Jerozolima – ciekawostki:

  • to miasto, które odbiera zmysły a religia pulsuje jak nigdzie indziej. Syndrom jerozolimski, to zaburzenia urojeniowe, które dotykają niektórych pielgrzymów.
  • tu znajdowała się Arka Przymierza z kamiennymi tablicami z Dziesięciorgiem Przykazań a Jezus Chrystus głosił ewangelię
  • pielgrzymi z całego świata modlą się pod Ścianą Płaczu (więcej TUTAJ), w meczecie Al-Aksa (więcej TUTAJ) i pod Bazyliką Grobu Świętego (więcej TUTAJ), bo to święte miasto trzech wielkich monoteistycznych religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu

Masada

W roku 73 n.e. Masada była jednym z trzech ostatnich punktów oporu przeciw Rzymianom. Oblężenia twierdzy podjął się Flawiusz Silwa. Brało w nim udział 5 tys. żołnierzy rzymskich oraz 9 tys. niewolników i jeńców.
Relacja Józefa Flawiusza, mówi o dramatycznym wyborze obrońców. Kiedy dostrzeżono bezcelowość dalszej walki podjęto decyzcję zbiorowego samobójstwa, wysuniętą przez ben Jaira.
„Każdy mężczyzna zabił żonę i dzieci, następnie wylosowano dziesięciu zelotów, którzy zabili pozostałych mężczyzn, z tych wybrano jednego, który zabił pozostałych i wreszcie popełnił samobójstwo. Pozostawiono nietknięte zapasy żywności, aby Rzymianie wiedzieli, że nie wzięli twierdzy głodem. Flawiusz podaje liczbę 960 obrońców, którzy odebrali sobie życie. Ocalały dwie kobiety z pięciorgiem dzieci, ukryte w kanale.

Więcej TUTAJ.

Morze Martwe, czyli upragniona kąpiel…
lekka mgiełka i zupełna cisza, nie ma wiatru, ani fal, nie ma ptaków, ani ryb.
Morze Martwe, po hebrajsku Yam HaMelah (morze soli) ma około 65 km długości i 18 km szerokości. Poziom wód co roku obniża się o metr. Morze jest w rzeczywistości śródlądowym jeziorem położonym 400 m ppm i jest najniższym punktem na Ziemi.
Rzeka Jordan oraz wiele źródeł i strumieni codziennie doprowadzają tu ok. 4 mln ton słodkiej wody, jednak parowanie w palącym słońcu (latem temperatury osiągają tu do 55 stopni C.) powoduje, że nigdy nie dochodzi do rozcieńczenia gęstej słonej wody.

Więcej TUTAJ.

and Happy New Year 2012/2013 !

Fantastyczny kraj, fantastyczni ludzie!

Happy New Year, czyli wystrzałowy Sylwester w Izraelu / Happy New Year and funky New Year’s Eve