Standardowa przestrzeń wystawiennicza, fotografie wiszące na cichych, białych ścianach w drogich lokalizacjach metropolii… Nie, to nie dotyczy Miesiąca Fotografii w Krakowie, bo tu strych i piwnica to równie dobre miejsce do eksponowania prac artystów (chociaż tradycyjnych miejsc takich jak MUFO, czy Cricoteka, nie zabrakło).

Opowieści wizualne tworzone przez obiektyw ożywiają niezwykłość chwil wyjątkowych i tych najbardziej codziennych, są naszą siatką zabezpieczającą przed omylnością pamięci.

Co w tym roku w programie Miesiąca Fotografii w Krakowie? O zwierzętach (Zmiennokształtne Marty Bogdańskiej), o tworzeniu persony (Tysiące twarzy, setki miraży Tomasza Machcińskiego), o pieniądzach (Jaki mamy budżet? – Where’s the Money? Ady Zielińskiej), o protestach (Powaga sytuacji, kur. Agnieszka Rayss; Rok na protestach, kur. Kaja Werbanowska i Michalina Sablik)… Warte wizyty.

Pandemia przyczyniła się do niesamowitego rozwoju wirtualnego świata. Kiedy my siedzieliśmy pozamykani w domach, inżynierowie zakasali rękawy i ostro zabrali się do pracy, aby umożliwić nam uczestnictwo w wystawach online, doświadczać kultury i sztuki. Wirtualne galerie, muzea umożliwiają nam zwiedzanie we własnym tempie, przyglądanie się obiektowi tak długo, jak tylko chcemy, nie ma granic, nie ma ograniczeń w podróży, nie ma blokad, dystansu społecznego, braku funduszy, braku miejsca, możemy podróżować po całym świecie… Jednak dobrze się stało, że tegoroczny Photomonth można zobaczyć w realu a nie tylko w wirtualu!

Festiwal fotografii Photomonth trwa w Krakowie od 28.05 – 27.06.2021. WArt wizyty.

Głupie dziewczyny w Galerii Skurwienie na ul. Sarego 10
Pamięć tłumaczeń Aleksandry Przybysz na strychu ul. Rzeszowska 3
Blizny Jędrzeja Nowickiego w galerii na ul. Józefińskiej 9
Od oka do kości Bartosza Wajera w MUFO

Miesiąc Fotografii w Krakowie, czyli Photomonth 2021