375 km wełny i 1000 zawieszonych cyfr potrzeba było, aby z 10 stołów wyrosła liczbowa sieć dat, rocznic, godzin, numerów, symboli… Site specific – instalacja artystyczna stworzona specjalnie dla Galerii Jednego Dzieła w Muzeum Śląskim, misternie utkana przez japońską artystkę Chiharu Shiota…

Wyjątkowa, jednorazowa, niepowtarzalna, unikalna, w tym kształcie dzieło nie zostanie już nigdy pokazane. Artystka zachęca zwiedzających, aby usiedli przy stołach i odpowiedzieli na konkretne pytania, aby spisali swoje przemyślenia i emocje na przygotowanych kartkach papieru.

Jaka liczba ma dla ciebie znaczenie? Jaka liczba jest najważniejsza? Która liczba cię definiuje? Czy liczby mówią nam, kim jesteśmy? Czy liczby mówią prawdę? Ile masz wspomnień? Ile jest gwiazd we wszechświecie? Kiedy liczby przestają mieć sens? Dlaczego wspomnienia i liczby są ze sobą powiązane? Jaki jest wspólny mianownik dla nas jako ludzi?

Chmura liczb unosząca się nad stołami to wspomnienia, pamięć, nasza historia, czas… Historia Górnego Śląska jest skomplikowana i nieoczywista, artystka interpretuje ją poprzez umieszczenie w instalacji ważnych dat z dziejów tego regionu. I kolor wełny ma tu znaczenie.

Counting Memories to niezwykła wystawa, więc przyjeżdżajcie do Kato i zanurzcie się w ten wszechświat liczb, macie czas do 4 października 2020 roku.

A Ty ile masz wspomnień? Tylko nie mów, że tysiącpięćsetdwadziewięćset…

***

A ja znam Chiharu Shiotę z Galerii Blain Southern w Berlinie, nieźle tam namotała… Zresztą sama też brałam udział w innym motaniu, był to Gwar Chmar Aleksandry Toborowicz. 

Liczenie wspomnień w Muzeum Śląskim