Kerkira po grecku, Korfu po włosku, a Scherią nazywali ją starożytni… Wyspa Korfu była ostatnim miejscem podróży Odyseusza zanim powrócił do Itaki, natomiast dla nas była to pierwsza podróż od lutego 2020 roku (Sardynia), kiedy to świat nawiedziła hekatomba pod postacią covidovej pandemii. Ale to nie czas i nie miejsce na rozdzieranie szat, więc jeśli macie już w kieliszkach likier z owoców kumkwatu (narodowy korfiański trunek), to zaczynamy zwiedzanie.

Najlepszym sposobem na odkrywanie wyspy jest wypożyczenie auta, ALE samochód brać jak najmniejszy, bo drogi tu mega wąskie i mega pokręcone (nasz Nissan Micra wpasował się w miejscowe warunki już nawet z nazwy, ale czasami miałam wrażenie, że i on jakby nie był brany pod uwagę podczas budowy tutejszych dróg.

Do zobaczenia na Korfu

Korfu to wytwórnia pięknych widoków, to słoneczny plusk, Jońskie Morze, mnóstwo gór oraz souvlaki na patykach. Bez tych widoków w pamięci nie ma nawet co wracać!

Chociaż położone jest trochę na uboczu w porównaniu do innych słynnych greckich wysp, to niewątpliwie ma swój urok, który wykracza daleko poza bujne gaje oliwne i piaszczyste wybrzeże.

Korfu to Wenecja i dotyk Francji, i więcej niż odrobina Anglii, oczywiście poza tym, że to autentyczna Grecja. Na przestrzeni wieków wyspa znajdowała się w składzie Cesarstwa Rzymskiego, we władaniu Wenecji (XIV – XVIII w.), w latach 1800–1807 była częścią Francji, a po Kongresie Wiedeńskim znalazła się pod rządami angielskimi trwającymi do 1864 roku. Ostatecznie stała się częścią niepodległej Grecji. Tu wenecki, francuski i angielski styl mieszają się z tradycyjnym greckim. Co ciekawe, Korfu to jedyna grecka wyspa nie podbita przez Turków – skuteczność potężnych fortyfikacji weneckich, a także siła starych zamków bizantyjskich w Angelokastro, Kassiopi, Gardiki i innych, były dodatkowymi czynnikami, które pozwoliły Korfu trwać w niepodległości.

Ciekawostki o Korfu

  • Już Rzymianie zaczęli uprawiać tu oliwkowe drzewa, więc nie ma się co dziwić, że teraz na całej wyspie rośnie ponad 3 mln okazów, które tworzą bardzo klimatyczne lasy, bo ze względu na wielkość to już raczej nie gaje.
  • Lotnisko w Korfu na Korfu ma pas startowy dużo krótszy od standardowego, normalnie to 2800 m, a tu musi wystarczyć 2375 m, dlatego piloci obsługujący ten kierunek muszą mieć dodatkowe kwalifikacje. Poza tym platforma do lądowania usypana w zatoce, daje wrażenie lądowania na wodzie, a spacer po sąsiedniej grobli to idealne miejsce dla spotterów… Ekstremalne lotnisko!
  • Od wybrzeża Albanii dzieli Korfu odległość zaledwie 2,5 km.
  • Corfu Trail to szlak trekkingowy dookoła wyspy, liczy 220 km.
  • Achilleion to biały pałac niedaleko stolicy Korfu, we wsi Gastouri. Został zbudowany w 1890 roki dla austriackiej cesarzowej Elżbiety znanej jako Sissi. Pałac i piękny ogród można zwiedzać, panoramiczne widoki gwarantowane.
  • My name is Bond, James Bond… można było usłyszeć na Korfu w 1981 roku, kiedy to kręcono tu film „Tylko dla twoich oczu”…
  • Książę Filip (RIP 2021), mąż królowej Elżbiety II, urodził się na Korfu.
  • Spirydon jest patronem wyspy, to także najpopularniejsze imię na Korfu, w każdej korfiańskiej rodzinie musi być przynajmniej jeden Spiro…

Efcharistó Korfu, efcharistó, po miesiącach izolacji, to był prawdziwy odlot dosłownie i w przenośni. Piękna wyspa! Polecajka!

Odlot na Korfu