Poczuj ogrom miasta, odetchnij, spójrz. Alles gut. Jesteś w Berlinie. Z góry, z dachu, z tarasu, z wieżowca, z kolumny, z bunkra, skądkolwiek chcesz… Tym razem Berlin z górnej półki! Z innej perspektywy. Panoramy pozwalają zorientowć się gdzie jesteś, dają pełny obraz tego co na dole, gdzie rozmieszczone są poszczególne obiekty i atrakcje. Berlin z lotu ptaka jest piękny!

 1. Reichstag – budynek Parlamentu Rzeszy. Można zwiedzać za darmo, tylko trzeba się zarejestrować przez internet 2 dni wcześniej. Bezpłatnie dostępny jest audiobook w j. polskim – powie wszystko co i gdzie się znajduje. Nowoczesna szklana kopuła, wg projektu brytyjskiego architekta Normana Fostera (tego od Korniszona w Londynie), została zbudowana na XIX wiecznym budynku. Metalowy szkielet pokryty jest 3000 m2 szkła, ma 24 m wysokości, 40 m średnicy i waży 1200 ton. Kopuła jest ekologicznym projektem, pozwalającym na oświetlenie i wentylację sali plenarnej. Światło dzienne, za pomocą 360 luster jest kierowane w głąb budynku. Lustra te w miarę potrzeb można za pomocą systemu komputerowego przysłaniać i odsłaniać. Specjalny system wentylacyjny pozwala nie tylko na dopływ świeżego powietrza, ale również na odzyskanie części ciepła. Dodatkowo w otworze kopuły znajduje się instalacja zbierająca wodę opadową. Dookoła kopuły biegną dwie ścieżki, którymi można wejść na sam szczyt, podziwiając panoramę Berlina. Adres: Platz der Republik 1.
 2. Panoramapunkt w Kollhoff Tower. W 24 piętrowym budynku z czerwonej cegły znajduje się: Der schnellste Aufzug Europas, najszybsza winda w Europie, która mknie z prędkością 8,5m/s na wysokość 90 m. A tu oczywiście czeka na nas wspaniały widok z tarasu. Wstęp 6.5 euro. Adres: Potsdamer Platz 1.
 3. Monkey Bar znajduje się na dziesiątym piętrze w 25hours Hotel Bikini Berlin. Szklany bar, restauracja i taras widokowy a w dole stolica Niemiec. Oprócz tego Live Music i DJ, który dopełnia reszty. Czego chcieć więcej? Adres: Budapester Strasse 40.
 4. Kolumna Zwycięstwa Siegessäule upamiętnia zwycięstwa Prus w wojnach z Danią, Austrią i Francją. Kolumna mierzy 67 m wraz ze złotą postacią Nike, a ta z kolei ma wysokość 8,30 m i waży 35 ton. 2 maja 1945 roku polskie wojska zatknęły na szczycie biało-czerwoną flagę. Aby dostać się na platformę widokową położoną na 51 m trzeba pokonać 285 schodów. W latach 1989-2007 na pobliskim placu odbywały się festiwale muzyki elektronicznej Love Parade. Wstęp 3 euro. Adres: Grosser Stern.
 5. Roof Top Panorama Bar Terrace w hotelu Park Inn. Za 4 euro z wysokości 150 m można podziwiać panoramę Berlina i wieżę TV. Można też skoczyć na bungy, w dzień i w nocy, a od 2009 roku zrobiło to już ponad 20 000 śmiałków. Adres: Alexanderplatz 7.
 6. Wieża telewizyjna Fernsehturm – duma NRD, smukła i piękna, symbol Berlina, pieszczotliwie zwana Der Spargel (szparag). Zbudowana w latach 1965-69 na terenie Berlina Wschodniego miała świadczyć o przewadze Wschodu nad Zachodem, ale większość elementów sprowadzono z Zachodu (szyby z Belgii, windy i klimatyzację ze Szwecji, elementy konstrukcyjne kuli i reflektory z Niemiec Zachodnich). Na budowę planowano przeznaczyć ok. 30 mln DM, a skończyło się na 130 mln. Wstępny szkic wieży przygotował Hermann Henselmann, niemiecki architekt. Jego projekt przewidywał wieżę z ogromną kulą w kolorze czerwonym, która miała nawiązywać do radzieckiego sztucznego satelity Ziemi, podboju kosmosu i wielkiej rywalizacji między ZSRR i USA. Podobno promienie słoneczne odbijając się na stalowych płytach kopuły wieży tworzą ogromny błyszczący krzyż, ale ja tego nigdy nie zauważyłam. Efekt ten nie był zaplanowany i doprowadzał do szału władze NRD a Berlińczycy nazwali to „Zemstą papieża”. Wjazd na wieżę zajmuje niecałą minutę a winda ze szklanym sufitem i podświetlonym szybem, robi dodatkowe wrażenie. Wysokość wieży wynosiła 365 m, ale po wymianie anteny w 1997 roku podskoczyła do 368 m. Punkt widokowy znajduje się na 203 m i przy dobrej pogodzie mamy widoczność do 40 km. Na 207 m usytuowana jest restauracja, która co 30 minut obraca się o 360 stopni. Srebrna kula ma średnicę 32 m i waży 4800 ton. Bilet od 13 – 23 euro. Adres: Panorama Strasse 1a.
 7. Teufelsberg – Góra Diabła, to najwyższe wzniesienie w Berlinie stworzone przez człowieka. 80 metrowa góra powstała na ruinach nazistowskich budynków, w których siedzibę miała znaleźć akademia wojskowa. Podczas Zimnej Wojny znajdowała się tu amerykańska stacja szpiegowska, podsłuchująca wszystkich i wszystko co się dało. Dziś jest to kompleks opuszczonych budynków. Zapewnione nie tylko rewelacyjne widoki po horyzont, ale także arcyciekawe urbexowe wnętrza. Wstęp 7 euro. Adres: Teufelsbergchaussee.
 8. Viktoriapark, to mało znane miejsce w Kreuzbergu. Oprócz wodospadu, który się tam znajduje, można wspiąć się na szczyt i podziwiać panoramę miasta. Adres: Kreuzbergstraße 15.
 9. Berliner Dom to ewangelicka katedra, która została zbudowana między 1894 a 1905 rokiem. Jest największą świątynią w Berlinie. Można ją zwiedzać w środku a także udać się na dach. Oprócz oczywistej panoramy i widoku na pobliski Ogród Przyjemności (Lustgarten), możemy przyjrzeć się detalom kopuły. Wstęp 7 euro. Adres: Am Lustgarten.
 10. Opuszczone lotnisko Tempelhol można zwiedzać. Mamy możliwość wejść na dach i z tej perspektywy zobaczyć ten ogromny zielony teren, który do 2008 roku był lotniskiem. Wstęp 15 euro. Adres: Tempelhofer Damm 7.
 11. CafeteriaTU Skyline, studencka restauracja na ostatnim piętrze wieżowca przy Ernst-Reuter-Platz. Aby się tam dostać, trzeba zadzwonić domofonem, wjechać windą i wejść po schodach. Wstęp bezpłatny, a ceny jak to w stołówce studenckiej. Adres: Ernst-Reuter-Platz 7.
 12. W słynnej galerii KaDeWe na 7 piętrze znajduje się przeszklona kawiarnia LeBuffet z widokiem na trzy strony świata. Adres: Tauentzienstraße 21-24.
 13. Wieża radiowa na terenie berlińskich targów mierzy 147 m, a na wysokości 126 m znajduje się taras widokowy, no i już wiadomo czym to pachnie… Wstęp 5 euro. Adres: Messedamm 22.
 14. Oryginalny w formie budynek Humboldt Box, to centrum wydarzeń kulturalnych, restauracja i taras widokowy. Wstęp bezpłatny. Adres: Schlossplatz 5.
 15. Katedra Francuska, Französischer Dom, została wybudowana w latach 1701-1705 przez wypędzonych z Francji hugenotów. Mieści się tu Muzeum Hugenotów i platforma widokowa. Wstęp 3 euro. Adres: Gendarmenmarkt 5.
 16. Klunkerkranich – to bar i kulturalny ogród na dachu centrum handlowego Neukölln Arkaden. Podobno najlepszy zachód słońca jest właśnie tutaj, ale bez względu na porę dnia, to miejsce i widoki są zachwycające. Wstęp bezpłatny, ewentualnie płatny 3 euro w weekend. Czasami odbywają się tu koncerty, więc dodatkowo siódme niebo gwarantowane. W styczniu i lutym – nieczynne. Adres: Karl-Marx-Strasse 66.
 17. SkyKitchen, to restauracja znajdująca się na najwyższym piętrze w Andel’s Hotel Berlin. Wstęp jest bezpłatny, jeśli tylko będziecie gośćmi tej restauracji. SkyKitchen posiada gwiazdkę Michelin’a i rezerwacji trzeba dokonać na kilka miesięcy przed wizytą, ale widok i to co na talerzu z pewnością będą niebiańskie. Adres: Landsberger Allee 1.
 18. Skylounge Gropiusstadt. Na 26 piętrze wieżowca znajduje się bar i taras widokowy. Adres: Joachim-Gottschalk-Weg 1.
 19. Amatorzy planespottingu na pewno będą usatysfakcjonowani widokiem z parkingu znajdującego się na dachu centrum handlowego Der Clou. Doskonale widać stąd samoloty podchodzące do lądowania na lotnisku Tegel. Adres: Kurt-Schumacher-Damm 1.
 20. Na bogato jest jeszcze lot balonem. Weltballon, to przyjemność dla fanów unoszenia się 150 m nad ziemią z pojazdu przymocowanego na sznurku. Widok na pewno świetny, ale strach jest. Bilet kosztuje 20 euro. Adres: Zimmerstrasse 95.
 21. Berghain/Panorama Bar. To specyficzne miejsce jeśli chodzi o panoramę, ale drugiego takiego nie ma w Berlinie. To najsłynniejszy na świecie techno club, często nazywany kościołem. Znajduje się w ogromnym budynku dawnej elektrowni. W środku urbex, graffiti, świetna muzyka i oczywiście panorama, ale w dół na 30 m… Dont’t forget 2 go home… Wstęp kosztuje 16 euro, ale nie łatwo się tam dostać. Adres: Am Wriezener Bahnhof.

Wszystkie panoramy Berlina / Panoramas of Berlin