Zgodnie ze starym tutejszym zwyczajem, Sardynia jest dla Carloforte kontynentem, podobnie zresztą jak całe Włochy są kontynentem dla Sardynii. Ale to nie wszystko. Oto przypłynęliśmy promem do miasteczka, które ma pochodzenie genueńskie.

W 1540 roku rybacy i kupcy z Pegli, dzielnicy Genui, w poszukiwaniu czerwonego złota z morza (korali), opuścili ojczyznę i dotarli do tunezyjskiej wyspy Tabarca. Po dwustu latach Arabowie i piraci zmusili ich do opuszczenia wyspy i osiedlenia się gdzie indziej i tak oto dawni Genueńczycy wylądowali na Terra Sarda. To tutaj na wulkanicznej wyspie San Pietro założyli miasto Carloforte i rozpoczęli swój żywot jako genueńska wspólnota na Sardynii. Dziś w Carloforte mieszka 6400 osób, a w ich żyłach płynie krew z Afryki, Genui i Sardynii.

Spacerujemy więc po urokliwych wąskich uliczkach, zaglądamy w zaułki i do starego kościoła, zachwycamy się domami w pastelowych kolorach, ziołem i kwiatem w donicach, idziemy na molo i wreszcie siadamy pod palmą na przyportowej promenadzie. Jest pięknie! Chwilo trwaj wiecznie!

***

Więcej Sardynii tutaj.

Carloforte – pastelove miasteczko