Podopieczni w Starym, czyli czy chciałaby pani Murzynka?

Teatralny wypad nr 46 / Escapade No. 46

Murzyna, murzyna ach nie

Bo murzyn z Afryki, to kocha jak dziki.

Murzyna, murzyna ach nie

Czy chciała by pani Chińczyka

Bo Chińczyk to zdrajca i żółte ma…

Chińczyka, Chińczyka ach nie

Czy chciała by pani Araba ……….

Tak sobie śpiewają na scenie w Teatrze Starym w czasie spektaklu Podopieczni. Temat jak najbardziej aktualny właśnie teraz, bo rzecz o uchodźcach.

No bo jak ich wpuścimy, to nas wydoją te darmozjady… Nie ma tu dla ciebie miejsca, dziewczynko czy chłopczyku (to akurat było do Bartosza Bielenia, a publiczność w śmiech). Czego się będziecie domagać jutro? Waszych kobiet. Oj dotknęłabym go, ale trochę się brzydzę. A przecież cała rodzina rozbita, wybita, zabita…Potrzebujemy tłumacza. Tłumacz. That’s too much…

Świetna scenografia Barbary Hanickiej a aktorzy grają nie tylko na scenie, ale wśród publiczności, na schodach w holu a nawet w toi toi’u…

Doskonała obsada aktorska a największe brawa należą się Krzysztofowi Globiszowi, który w tym spektaklu powrócił na scenę. W monologu pomagają mu koledzy, ale na harmonijce gra sam – i to świetnie! Po spektaklu owacje na stojąco i nieprzerwane oklaski przez 15 minut. Mam nadzieję, że Globisz powrócił znowu do grania, choć teraz będzie to robił trochę inaczej. Nic nie szkodzi, bo to świetny aktor a reżyserzy na pewno będą mieli dla niego dużo nowych ról. Jeszcze raz brawo dla wszystkich aktorów, ale w szczególności dla Pana Globisza, bo wytrzymał na scenie ponad 3 godziny. Właśnie 195 minut spektaklu to, jak dla mnie, jedyny minus tej sztuki. Gdyby była trochę krótsza, to chyba nie straciłaby na swoim przekazie. A może właśnie staciłaby? Ja polecam, jak zawsze warto spędzić wieczór w Starym.

Sztukę wyreżyserował Paweł Miśkiewicz na podstawie dramatu austriackiej noblistki, Elfriede Jelinek.

Grają: Iwona Budner, Aldona Grochal, Ewa Kaim, Urszula Kiebzak, Ewa Kolasińska, Katarzyna Krzanowska, Marta Nieradkiewicz, Jaśmina Polak, Marta Ścisłowicz, Bartosz Bielenia, Szymon Czacki, Roman Garncarczyk, Krzysztof Globisz, Zygmunt Józefczak, Zbigniew W. Kaleta, Patryk Kulik, Jan Peszek, Krzysztof Zawadzki.

Muzyka: Rafał Mazur

Wypad teatralny nr 46 / Escapade No. 46

Podopieczni w Starym, czyli czy chciałaby pani Murzynka?