Dzieci i dorośli z zachwytem ssali smaczne zielone kogutki bezsenności, śliczne różowe rybki nakrapiane bezsennością i żółte koniki zatrute bezsennością (…). Wielu przyszło przez ciekawość. Innych przygnała tu tęsknota, jeszcze inni przyszli z obawy… Nie, jeszcze nie zwariowałam, to są cytaty ze Stu lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza. To arcydzieło światowej literatury, po Don Kichocie, druga najważniejsza książka kręgu kultury iberoamerykańskiej i najważniejsza powieść z nurtu realizmu magicznego, którego integralną częścią są zjawiska fantastyczne. Do napisania jej zainspirowała Márqueza wizyta w rodzinnym miasteczku Aracataca w Kolumbii. Książka opowiada historię rodziny Buendiów na przestrzeni sześciu pokoleń w fikcyjnej miejscowości Macondo. Dla jej mieszkańców całkiem naturalna i uzasadniona jest obawa przed urodzeniem dziecka ze świńskim ogonem, ale nie budzi ich zdziwienia lewitacja proboszcza…

Jeśli macie ochotę poćwiczyć wyobraźnię, wybrać się w podróż do dziwnej i zaskakującej krainy realizmu magicznego, to jest okazja, bo w Centrum Kultury Żydowskiej stacjonuje do końca stycznia 2018 roku wystawa Piotra Kłoska, wystawa zainspirowana książką Sto lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza. Piotr Kłosek po swojemu przetłumaczył język literatury na język fotografii. Są tu surrealistyczno – realistyczne montaże – kolaże, improwizacja i harmonia, groteska i powaga, perfekcyjność w szczegółach i głęboka wyobraźnia. Fotografie obiektów muzealnych umieszczonych w kolażach pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w WarszawieMuzeum Zamkowego w Pszczynie oraz kolekcji Piotra Kunce.

Piotr Kłosek zmysł kreacji ma we krwi. Idealnie fotografuje ludzi, perfekcyjnie architekturę a precyzyjnie detale. Jest autorem ponad 200 okładek płyt z muzyką jazzową, klasyczną i współczesną. Od kilku lat mieszka i pracuje w Krakowie zajmując się przede wszystkim fotografią związaną ze sztuką i muzealnictwem. Jego zdjęcia zostały umieszczone w wielu katalogach wystaw i albumach takich jak WawelZamek w PszczynieIkony Jerzego NowosielskiegoUkrzyżowany. Współpracował z międzynarodowymi agencjami reklamowymi i wydawcami prasy. Ma za sobą wiele wystaw w Polsce a także w Paryżu i Niemczech. Jego fotografie są jak niezwykłe obrazy przesycone kolorami, emocjami i tajemnicą.

***

Márquez jest też autorem takich przemyśleń

  • Minuta pojednania więcej znaczy niż całe życie przyjaźni.
  • Prawdopodobnie nie powiedziałbym wszystkiego, o czym myślę, ale na pewno przemyślałbym wszystko, co powiedziałem.
  • Nie biegnij za szybko przez życie bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy.

Realizm magiczny