Do zobaczenia za rok! Od dwunastu lat trwam w zachwycie i zaraz po zakończeniu ostatniej edycji zastanawiam się czym mnie zaskoczą w kolejnej. Niezwykły, szalony, odkrywczy i zawsze niezapomniany, chyba już nikt nie wyobraża sobie Krakowa bez FMF’u.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to światowe i polskie hity, pokazy filmowe, premiery, kompozytorzy, wykonawcy, ale przede wszystkim muzyka na żywo. I love FMF, bo all is film music…

Cinema Chorale

14 maja 2019 roku w gotyckim wnętrzu kościoła św. Katarzyny zabrzmiała najpiękniejsza muzyka filmowa w wykonaniu chóru Pro Musica Mundi. W tym niezwykle akustycznym miejscu zagrano i zaśpiewano utwory z takich filmów jak: MisjaKról ostatnich dniPan od muzykiŚmierć w WenecjiHenryk VSzkarłatna literaWielkie piękno… O tak Cinema Chorale to było wielkie piękno, a Magnus Dei Wojciecha Kilara słyszę do dziś… Proszę o taką inaugurację już zawsze!

Scoring4Polish Directors

Urodziny Krzysztofa Zanussiego oczywiście z Mają Komorowską we fragmentach kultowych filmów – wspaniałe! Reżyser siedział w loży honorowej i też wyglądał na zadowolonego. W przerwie zagrało i zaśpiewało oryginalne trio Masecki / Młynarski / Rogiewicz, a muzyka pochodziła z najnowszej produkcji Agnieszki Holland Obywatel Jones.

Po raz pierwszy w historii FMF przyznano nagrodę za polską ścieżkę dźwiękową roku, otrzymał ją Bartosz Chajdecki, za muzykę do serialu telewizyjnego Kruk. Szepty słychać po zmroku. Obdarowany był zaskoczony tą nominacją i powiedział, że nie zdążył schudnąć…

Dracula Live in Concert – światowa premiera

Horror z 1992 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara i w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej to była perfekcyjna synchronizacja obrazu z muzyką (podglądaliśmy jak to się robi na komputerze dyrygenta Don’a Davis’a).

Birdman Live in Concert

Rewelacyjna perkusja budziła mnie w ważnych momentach, bo sam film niezbyt przypadł mi do gustu chociaż nagrodzony Oskarami. Antonio Sanchez dał niesamowity popis swoich umiejętności i wyciskał ze swojego instrumentu ostatnie poty. Wielkie brawa dla muzyka!

FMF Gala – The Glamorous Show 

Widowiskowa gala The Glamorous Show z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, chóru Pro Musica Mundi, tancerzy i solistów, a wśród nich niezwykłe głosy Igora Walaszka i Jakuba Wociala. Rozwalili system!

… a potem na fortepianie zagrał sam Craig Armstrong i w eter popłynęła suita z To właśnie miłość

Dance2Cinema

Muzyka w filmach Quentina Tarantino jest tak ważna, że utwory wybiera sam reżyser. Niestety z powodu braku biletów nie zobaczyliśmy, nie wysłuchaliśmy, nie potańczyliśmy do kultowych piosenek z Pulp FictionKill BillJackie Brown, Death Proof, czy Wściekłe psy… i sami byliśmy jak te wściekłe psy.

Do zobaczenia za rok moja Drużyno FMF!

Festiwal Muzyki Filmowej 2019