Dla miłośników zabytków, geologicznych pasjonatów, poszukiwaczy pięknych krajobrazów oraz tropicieli skarbów i koneserów przyrody – poleca się Tenczyński Park Krajobrazowy. Oczywiście, że nie teraz zaraz, tylko po pandemii…

To jeden z największych kompleksów leśnych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Chrzanowem a Krakowem. Znajdziemy tu liczne rezerwaty przyrody, puszczę Dulowską, Las Zwierzyniecki, Lasy Zabierzowskie, Rezerwat Zimny Dół, Dolinę Mnikowską, Skałę Kmity, średniowieczne zamki Tenczyn i Lipowiec, dwory w Mnikowie, Nawojowej Górze, Rząsce i Aleksandrowicach, pałac w Balicach, willę myśliwską w Kochanowie, forty Pasternik, Mydlniki, Bronowice, ślady fortyfikacji niemieckich w Mnikowie i Nielepicach, skansen etnograficzny w Wygiełzowie, szlak dawnego górnictwa węgla kamiennego, skamieniałe a dokładnie skrzemieniałe pnie drzew w Kwaczale, nieczynny kamieniołom porfiru w Miękini i czynny kamieniołom diabazu w Niedźwiedziej Górze, Staw Wroński, a także liczne ostańce z wapieni jurajskich, jaskinie i rowy tektoniczne… Koniec wyliczanki. Dzisiaj więcej o Stawie Wrońskim i ruinach Zamku Tenczyn w Rudnie.

Staw Wroński

Staw Wroński po liftingu, to urokliwe miejsce na weekendowy plażing, można przechadzać się po drewnianym molo obserwując tutejszą faunę wodną. Oprócz kaczek krzyżówek żyją tu w zgodzie chronione prawem raki szlachetne oraz pospolite szczeżuje, czyli małże słodkowodne, a z ryb – karpie i leszcze.

Ruiny zamku Tenczyn w Rudnie

Podobno w zamkowych piwnicach znajdują się skarby strzeżone przez diabły przebrane za psy, można je wykraść tylko w Boże Narodzenie i Wielkanoc – skarby, nie diabłopsy… Podobno z wieży dochodzą czasami jęki kobiety – to woła niewierna małżonka jednego z panów Tęczyńskich zamknięta na cztery spusty. Jeszcze wieść gminna donosi, że to właśnie tutaj odbyło się wesele Jadwigi z królem Władysławem Jagiełło.

Tyle legendy, a teraz fakty, nie mity o zamku Tenczyn W Rudnie.

  • Gotycką warownię na dawnym wulkanicznym stożku założył w XIV w. ród Tęczyńskich.
  • Władysław Jagiełło więził w zamku krzyżackich jeńców, którzy zostali wzięci do niewoli w bitwie pod Grunwaldem.
  • W czasie potopu szwedzkiego budowla została spalona, później częściowo odbudowana i połowie XVIII wieku znów spłonęła po pożarze od uderzenia pioruna.
  • W 1816 roku zamek przeszedł w ręce Potockich i został z nimi aż do II wojny światowej.

Kiedyś zamek nazywany był „Małym Wawelem”, posiadał trzy skrzydła ozdobione renesansowymi attykami, gzymsami i krużgankami, bywali tu Mikołaj Rej i Jan Kochanowski, dziś po zamku pozostały ciekawe legendy, piękna historia i imponujące ruiny.

Tenczyński Park Krajobrazowy