Szefowo, szefowo (to do mnie 😂), czy jest tu gdzieś lodowisko? Tak jest! Lodowe tafle a także ścieżki, boiska, wielkie trawniki, place zabaw – to wszystko i o wiele więcej jest w Parku Jordana założonym w 1889 roku i zaprojektowanym na wzór angielskich ogrodów krajobrazowych. Można tu wzmocnić ciało i pokrzepić patriotycznego ducha wśród kilkudziesięciu historycznych pomników poetów, uczonych, pisarzy, wodzów, wielkich Polaków i… niedźwiedzia.

Wojtek – słynny żołnierz Armii Andersa ma swój monument w parku. Syryjski niedźwiedź brunatny urodzony w Persji w 1941 roku został odkupiony od arabskiego chłopca za kilka puszek konserw i wciągnięty na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii II Korpusu Polskiego. Razem z żołnierzami przeszedł cały szlak bojowy z Iranu, przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, gdzie wziął udział w bitwie pod Monte Cassino (pomagał nosić skrzynie z nabojami, co uhonorowano w symbolu 22 Kompanii, którym stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach).

Ku chwale Ojczyzny Wojtek zakończył karierę wojskową w stopniu kaprala. Po wojnie, wraz z II Korpusem trafił do Glasgow, a po demobilizacji zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie często odwiedzali go polscy żołnierze. Warto przeczytać więcej o tym walecznym i zabawnym futrzaku.

Spocznij!

Styczniowa sobota w parku Jordana