Co ma Sibiu, czego nie ma większość innych miast: kultowe domy z oczami, prawdziwe symbole miasta. Technicznie rzecz biorąc, to okna dachowe przeznaczone do wentylacji i doświetlenia poddaszy w czasach kiedy przechowywano tam towary, jednak bardziej podoba mi się poetycka interpretacja, że to domy, które patrzą. One naprawdę mają oczy i nigdy nie śpią, wszędzie, gdzie nie pójdziesz, czujesz jakbyś był obserwowany czy nie sprawiasz kłopotów…

Sibiu położone w samym sercu Transylwanii (przyznaj, że właśnie pomyślałeś o Drakuli), to średniowieczne miasto zbudowane w XII wieku przez niemieckich osadników – Sasów, jedno z trzech w trójkącie saskim, obok Sighişoary i Braszowa. Już dwa wieki później było ważnym ośrodkiem handlowym chronionym przez 39 wież i 4 bastiony. Szybko też stało się głównym niemieckim miastem w Transylwanii i najbardziej wysuniętym na wschód miejscem kultury zachodnioeuropejskiej.

Podobnie jak w wielu średniowiecznych miastach, bogatsi obywatele mieszkali na innym obszarze niż chłopi. Górne Miasto historycznie należało do bogatszych Sasów, a Dolne do rzemieślników i kupców – do dzisiaj obie części Starego Miasta łączą liczne klatki schodowe, alejki i przejścia.

Sibiu – Europejska Stolica Kultury z 2007 roku, to cudowne połączenie wielokulturowości, tradycji i współczesności. Zapraszam na spacer po brukowanych uliczkach, gdzie spróbujemy się ukryć przed oczami domów.

SIBIUTIFUL – miłość od pierwszego wejrzenia!

Ciekawostka

Obecny prezydent Rumunii Klaus Johannis jest jednym z siedmiogrodzkich Niemców z Sibiu.

Różowa Pani bez wątpienia pozowała mi do zdjęć…
Na tle żółtego domu róż dobrze sie prezentuje
Domy, które obserwują przechodniów
Widok z Pasażu Schodów
Sibiu to miasto do zakochania od pierwszego wejrzenia…
Klimatyczne uliczki w Sibiu
Nawet przy parkomacie nie ma spokoju, miasto obserwuje cię…
W tym czasie w Sibiu trwał Międzynarodowy Festiwal Kultury Romskiej
Takie klimatyczne zaułki, pasaże, przejścia można spotkać w Sibiu
W Sibiu nikt nie przejdzie niezauważony…
Przejście z Górnego do Dolnego Miasta bacznie obserwowane przez oko z dachu…
Sibiu
Sibiu
Sibiu
Sibiu
Sibiu
Sibiu

Oto jeszcze kilka rzeczy do zrobienia w Sibiu

  • Odkryj historię wykrywacza kłamstw na Moście Kłamców.
  • Przejdź schodami z Górnego do Dolnego Miasta, tak jak kiedyś czynili to chłopi, w przeciwieństwie do bogatych Sasów mieszkających w centrum miasta.
  • Przespaceruj się główną arterią dla pieszych – ulicą Nicolae Balcescu, wśród pastelowymi budynków, które rywalizują o uwagę.
  • Wdrap się na XVI-wieczną Wieżę Ratuszową, aby podziwiać fantastyczne widoki na miasto i obfotografować wyłożony kafelkami dach katedry.
  • Odwiedź Muzeum Farmacji, które kiedyś było pierwszą apteką otwartą w Rumunii – to może być jedna z dziwacznych rzeczy do zrobienia w Sibiu.
  • W Dolnym Mieście poszukaj małych placów, ukrytych uliczek i scen z codziennego życia.
  • Na koniec odpocznij w jednej z klimatycznych kawiarni delektując się papanasi (takiej wypasionej wersji pączka, nigdzie nie jadłam!)

Popatrz w oczy Sibiu